גאונות או יומרנות? מחשבות על ווסטוורלד

גם אחרי שלוש עונות מלאות אני לא מצליח להחליט האם ווסטוורלד היא יצירת אמנות חד פעמית או נפיחה ממוחזרת. מה שבטוח עונה 3 השאירה אותי עם טעם מר מאוד בפה.

רובוטים שקמים על יוצריהם ומנסים להכחיד את המין האנושי הוא מן הרעיונות החרושים שנראו כל המסך. מ"המטריקס" ועד "שליחות קטלנית", עושה רושם שאינטיליגנציה מלאכותית זה דבר מאוד מלחיץ להתעסק איתו.

בהמון מובנים ווסטוורלד היא עוד מאותו הדבר. רובוטים שנוצרים למטרות שעשועים (חולניים במיוחד יש לציין) מפתחים תודעה, מבינים עד כמה החיים שלהם בזבל (ליטרלי) ומתקוממים.

אבל למרות זאת העונה הראשונה של ווסטוורלד כן הצליחה לקחת את הרעיון החרוש ולהאיר אותו באור חדש.

לכל אורך העונה (המתישה שלא יהיה ספק) הלכנו צעד אחר צעד עם הרובוטים, בעיקר דולורס ומייב (אם כי דווקא מסע "ההתפכחות" של אקצ'טה בעונה 2 היה מרגש במיוחד), וראינו לנגד עינינו כיצד הם עושים את המעבר מבובות לפינוקיו עם נשמה.

זה עדיין לא היה מופתי בעיני כמו שאנשים טוענים. יפיפה לצפייה? לגמרי. משוחק נפלא? חד משמעית. אבל כמו "אבודים" יש סף לכמות השאלות הפילוסופיות שבן אדם מסוגל להכיל בעונה טלוויזיונית אחת.

לפנק אותך בתוכן בלעדי למייל

ואז הגיעה העונה השנייה שבניגוד לרבים אחרים לא הייתה כזאת גרועה לטעמי. הרעיון המוביל בה של העתקת "הרוח" האנושית אל תוך מכונה שתחיה לנצח היה מרתק וגם מתבקש נוכח העולם שווסטוורלד בראה עבורנו. גם רעיון "הסאבליים", מקום בו העותקים הדיגיטליים של המארחים יוכלו לחיות בשלווה היה מעולה, אבל הביצוע אוי הביצוע.

אם המשחק בין שתי תקופת זמן בעונה הראשונה עוד הוסיף רובד של אניגמטיות מתבקשת לעלילה בגלל וויליאם (האיש בשחור), אז לפצל את העונה השנייה לשני פרקי זמן במרחק של שבועיים הייתה החלטה מטופשת שכל תכליתה הייתה לבלבל את הצופים לשם הבלבול. גם ככה ווסטוורלד היא לא בדיוק טיול בפארק (הבנתם את הגג?) אלא יותר כמו לצפות במאמר אקדמי, אז למה לעזאזל לסבך אותה עוד יותר משצריך?

אבל אם בעונה השניה הרעיון היה טוב והביצוע פחות, אז בעונה השלישית הכל מתרסק אל תוך חור שחור תסריטאי מהדהד.

הרעיון הפעם היה לשם את בני האדם בנעליהם של המארחים ולסייע להם לשבור את הלולאה שכביכול נכפתה עליהם ללא ידיעתם על ידי מחשב על בשם "רחבעם" (או איך ששחקני הסדרה מבטאים את שמו: רחבואם).

העונה שוב ניסתה להציף כמה שאלות פילוסופיות על בחירה חופשית וכאלה אבל הפעם בצורה מגושמת עם יותר חורים בעלילה מאשר בגבינה צהובה.

שיא הביזאריות היה כאשר מיליוני בני אדם יצאו להשחית את רחובות הערים הגדולות בגלל שפרטים אישיים ו"נתיבים" מתוכננים שלהם נחשפו בפניהם על ידי נוטיפיקציה בסמארטפון מחברה שספק אם בכלל שמעו על קיומה.

כאילו הלו??? אנחנו חיים בעידן הפייסבוק, גוגל ואינסטגרם – אנחנו מנדבים את המידע שלנו שיהיה בחוץ ולא ראיתי אף אחד שובר חלון ראווה של קסטרו.

WES2

ובכלל, כל הרעיון התמים ביופיו של לראות מכונה מתעוררת לחיים ומבקשת שלווה, נמחץ באגרסיביות כאשר הרובוטים הופכים לארנולד שוורצנגר ב"שליחות קטלנית" ושוחטים מכל הבא ליד. כל העדינות, היופי, והקסם, נעלמים כלא היו תחת ערימות של פיצוצים ויריות שספק אם היו בכלל רלוונטיים.

למרות השאלות הפילוסופיות הבאמת מעניינות שמעלה עונה 3 על סדר היום, היא נופלת בקורים שטוותה לעצמה.

למשל, מה הקשר בין דלורוס למוסשאי שמכל הרובוטים היא בחרה להחזיר דווקא את האחד שהיא מעולם לא הכירה? מה ברנרד עשה במשך עונה שלמה? למה הרובוטים, שהם הטכנולוגיה המתקדמת ביותר שידעה האנושות, לא יכולים פשוט לפרוץ לרחבעם ב- Bluetooth או משהו? ראבק יש לי בן דוד בן 12 שיכול לפרוץ כל אתר או תוכנה בעולם מחדר ביתו בחדרה.

כל אלה מתווספים לעוד אנומליות בעיתיות כמו למה לעזאזל הרובוטים שותים? איך הם בוכים? למה פעם כשיורים בהם כדור אחד הם מתים ואחר כך כשמרוקנים עליהם מחסנית זה לא מזיז להם? יש דברים שאם לא הבננו עד עונה 3 כנראה כבר לא נבין לעולם.

רוצה לקבל עדכונים חמים ממני

להגנתם של יוצריה של ווסטוורלד: ג'ונתן נולאן וליסה ג'וי, הם לא מוותרים לצופים שלהם ודורשים מהם צפייה אקטיבית, אך נאה דורש נאה מקיים. אי אפשר להמשיך סדרה כל כך מורכבת על כרעי תרנגולת ובעיות תסריטיות כל כך גדולות.

בינתיים חודשה ווסטוורלד לעונה רביעית ולפי המסתמן בסצנה שלאחר הקרדיטים, שרלוט (או דלורס?) הולכת להיות הנבל התורן כשמאחוריה צבא של רובוטים.

אני לא יודע מי ינצח בקרב הגורלי בין בני האדם לרובוטים ולצערי הרב אני כבר לא משוכנע שאכפת לי, אז אאלץ להתלות באילנות גבוהים ופשוט אאחל בהצלחה לשני הצדדים.

רוצה תוכן בלעדי לפני כולם?>> יאללה פנק אותי!
רוצה לקרוא עוד>> המועדון גם בפייסבוק!

WESבאנר מועדון תרבות

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s