20 השירים הגדולים של רד הוט צ'ילי פפרס

החדשות על חזרתו של ג'ון פרושיאנטה לרד הוט צ'ילי פפרס, הכניסה אותי למצב רוח נוסטלגי במיוחד. אז לכבוד המאורע הנה דירוג יומרני וכמעט בלתי אפשרי של 20 השירים הכי טובים של הלהקה.

20. Dark Necessities

אז נכון The Gataway הוא לא מהמשובחים שבאלבומי הלהקה והעובדה שדנג'ר מאוס הפיק אותו לא בדיוק תרמה (למרות שגם נייג'ל גודריך היה באזור), ועדיין השיר הזה יוצא מהכלל. גם בגלל שהוא בולט בכמה דרגות מעל שאר השירים באלבום וגם בגלל שהוא פשוט מעולה!

פלי כרגיל בא לדפוק עבודה עם תפקיד בס מופתי וקידיס שר בכנות נוגעת על המאבק התמידי שלו בהתמכרויות על כל סוגיהן.

אין הרבה נקודות אור באלבומים האחרונים של הפפרס אבל Dark Necessities הHא אחת מהן. עכשיו אתם מוזמנים לתלות אותי.

19. Scar Tissue

לא הייתה יכולה להיות מטאפורה יותר מוצלחת למצב הלהקה בסוף שנות התשעים מאשר רקמת צלקת שמגלידה. אחרי שנים של חיפוש עצמי הן מצד פרשיאנטה והן מצד הלהקה, חזר הבן האובד הביתה והביא איתו רנסס חסר תקדים לקריירה של הפלפלים.

פרושיאנטה החזיר ללהקה את הלב שלה וגם הוסיף לה צלילים הרבה יותר נקיים, נוגים ומלודיים מבעבר, בדיוק כפי שמשתקף בשיר המדהים הזה שיצא כסינגל הראשון מתוך קליפורניקיישן והכריז על שובה הגדול של הלהקה.

18. Tear

אחת ההשפעות על פרושיאנטה בכתיבה ובהקלטות של By the Way הייתה להקה אחרת מקליפורניה. הרכב קטן וצנוע בשם הביץ' בויז.

פרושיאנטה שאף ללכוד את רוח ההרמוניות הקוליות המופלאות של הביץ' בויז אל תוך האלבום ואחת מהתוצאות הוא השיר Tear.

הרבה מעריצים ירימו גבה נוכח הבחירה ב-Tear המציג סאונד מאוד שונה מזה שהרד הוט התפרסמו בזכותו, ועדיין מדובר בבלדה מופלאה ומלאת רגש שמוכיחה שגם כשהם עדינים השירים של הצ'ילי פפרס יפים לא פחות.

17. Hard to Concentrate

בתוך 28 הקטעים שמרכיבים את Stadium Arcadium המפלצתי, יושב לו בצד שיר קטן ואינטימי שאפילו לא יצא כסינגל, אבל כמה שהוא יפה.

הטקסט נכתב על ידי קידיס כמתנת אירוסים לפלי ולאישתו הדוגמנית, פרנקי ריידר, כאשר מוזיקלית השילוב בין הבס של פלי לגיטרה של פרושיאנטה מעולם לא נשמע טוב יותר. שיר מיוחד במינו שמראה עד כמה השתנו הפלפלים, גם מוזיקלית וגם לירית.

16. The Power of Equality

ככה פותחים אלבום! השיר הראשון ב- Blood Sugar Sex Magik הוא פצצת אנרגיה מטורפת ופוליטית במיוחד שהושפעה מהשירים של Public Enemy.

בשיר יוצא קידיס נגד כל גילויי הגזענות וחוסר הצדק ומציג צד שונה, חברתי יותר ברפרטואר של הלהקה.

moadon-tarbut-24

15. The Adventures of Rain Dance Maggie

הסינגל הראשון שיצא בעידן פוסט פרושיאנטה השני הפתיע ממש לטובה. הסאונד הפאנקי והגרוב הנפלא שלו גרמו לי לחשוב ברצינות שהלהקה לא איבדה את הדנ"א שלה, מה שבדיעבד התברר כאשליה.

ובכל זאת השיר הזה מצליח להקפיץ אותי כל פעם מחדש עם עבודת בס כרגיל מעולה של פלי, הפקה מהפנטת ופזמון ממכר להחריד.

14. True Men Don't Kill Coyotes

בניגוד למה שהרבה אנשים חושבים, True Men Don't Kill Coyotes הוא לא הסינגל הראשון של הצ'ילי פפרס אלא השיר הראשון שלהם שצולם  לו קליפ.

בלי קשר מדובר בשיר שהציג את סאונד הFאנק-רוק של הלהקה שהלך והשתכלל עם השנים. הלכה למעשה, השיר הזה הוא נקודת ההתחלה של הקריירה של הפלפלים החריפים. אולי לא  מדובר באחד השירים הכי יפים שלהם, אבל לבטח אחד החשובים שלהם. 

13. Fortune Faded

נכתב בזמן ההקלטות של By the Way אבל לא זכה להיכנס לאלבום. עם שינויים בפזמון ועיבוד מעודכן, הוקלט השיר מחדש ויצא ב- 2003 כסינגל לקידום אוסף הלהיטים של הלהקה ששוחרר באותה שנה.

מזל גדול שהלהקה לא ויתרה על השיר הזה, כי אנחנו זכינו לאחד הקטעים היותר נפלאים שלהם. אגב, גם ל- Save the Population מאותו אוסף לגמרי יש מקום במצעד הזה.

12. I Could Have Lied

אין מוזה טובה יותר מלב שבור, ואכן קידיס כתב את השיר הזה לאחר שנזרק על ידי הזמרת שינייד אוקנר, איתה היה בקשר.

אוקונר מצידה אגב מכחישה שהיה קשר רומנטי בין השניים והוסיפה כי היא לא חובבת את המוזיקה של הלהקה וזה עוד בלשון המעטה. לפחות יצא משהו טוב מהכאב של אנתוני קידיס- השיר הנפלא הזה.

11. Around the World

כשקליפורניקיישן יצא הייתי בן 14 ואני זוכר בברור את הטירוף האדיר שהיה סביבו. לא היה לי חבר אחד שלא החזיק עותק של האלבום ואני וחברים שלי הסתגרנו בחדרים שלנו בניסיון לנגן כל תו ותו ממנו על הגיטרה.

אחרי Scar Tissue המהורהר, הגיע Around the World והרעיד את העולם עם ריפים מחשמלים ואנרגיה בלתי נגמרת. בשיר מתאר קידיס את החוויות שצבר בעת סיבובי ההופעות של הלהקה מסביב לעולם כאשר זהו למעשה מן מכתב תודה לעולם על היופי הטמון בו.

באנר מועדון תרבות

10. Give it Away

כש"וורנר בראדרס", חברת התקליטים של הלהקה, רצתה להפיץ את Give It Away, היא פנתה לאחת מתחנות הרוק הגדולות במדינה. אך נציגי התחנה הממוקמת בטקסס נפנפו את חברת התקליטים והוסיפו: "כשיהיה לכם שיר עם מלודיה תחזרו אלינו".

אז לסינגל הראשון מ- Blood Sugar Sex MagiK אולי לא הייתה מלודיה אבל היה לו את כל השארוזה הספיק בכדי להזניק את הקריירה של הלהקה לגבהים חדשים. וגם… חושבים שאתם יודעים את המשמעות מאחורי הלהיט הענק הזה? כדאי שתחשבו שוב – 10 שירים שהמשמעות שלהם שונה ממה שחשבתם>>

10 השירים הגדולים של ארקטיק מאנקיז>>
11 השירים היפים ביותר לש רדיוהד>>
15 השירים הגדולים של הנשיונל>>

9. Snow

ג'ון פרושיאנטה במיטבו עם אחד מריפי הגיטרה הכי פופיים והכי ממכרים שלו. המילים על פי קידיס הם מטאפורה לפתיחת דף חדש בחיים אחרי שחירבנת אותם- דף חדש לבן כמו שלג.

יחד עם זאת הלבן והשלג בתיבול משפטים כמו "מחלק אותם בפרטיות בעולם כל כך מבולגן" הם לחלוטין רפרנס לסמים. איזה פירוש שלא תבחרו, עדיין מדובר בשיר נהדר.

8. Suck My Kiss

אולי השיר המקפיץ ביותר ברפרטואר של הלהקה. הקטע הזה, שיצא ב- 1992 כסינגל השלישי מ- Blood Sugar Sex MagiK, מציג את הסאונד והדינמיקה הייחודית של הלהקה עם בס דומיננטי, תופים חזקים וגיטרה פאנקית שנוגעת בכל המקומות הנוכנים. קלאסיקה!

7. Knock Me Down

אחד מהשירים הרבים שנכתבו בעקבות מותו של הגיטריסט ומייסד הלהקה, הילל סלובק, ממנת יתר. בטקסט פונה קידיס לסלובק ומבקש ממנו (בתרגום חופשי ביותר): "אם אתה רואה אותי מתמסטל, תפיל אותי חזרה מטה". קידים מבטא בשיר את החשש שלו מלגמור כמו סלובק ואף מודה כי הוא "לא גדול יותר מהחיים".

השיר הזה מהווה תפנית דרמטית בכתיבה של קידיס שעד אז נהג לכתוב על סקס, סמים ואורח חיים הדוניסטי, אבל הטראומה פתחה לו את המוזה ומשם והלאה החומרים של הלהקה רק הלכו והשתפרו.

6. Aeroplane

נכון, התקופה עם דייב נבארו לא התקבלה היטב אצל המעריצים ונחשבת ל"תקופה האפלה" של הלהקה, אבל האמת היא ש- One Hot Minute, שהוקלט עם נבארו הוא אלבום, די מעולה.

אולי אני שומר לו חסד נעורים בגלל שזה האלבום הראשון של הפלפלים שאי פעם רכשתי (הייתי בן 10) אבל אי אפשר שלא להעריך אלבום רוק עם שירים כל כך טובים כמו Warped, My Friends, Shallow Be Thy Game ואחרים כאשר מעל כולם עומד כמובן Aeroplane הממכר שיצא כסינגל השלישי מהאלבום ולא יוצא לי עד היום מהראש!

רוצה לקבל עדכונים חמים ממני

5. Californication

אם למישהו עוד היה ספק לגבי כמה קליפורניקיישן הוא אלבום ענק אז הגיע הסינגל הרביעי ממנו וטרף את הקלפים. בשיר דוחף קידיס את יכולות הכתיבה שלו לקצה ומדמה את ההתדרדרות המוסרית, התרבותית והצרכנית של הדור הנוכחי לעולם המזויף של קליפורניה שהוא כל כך מכיר וכל כך אוהב. עידן הפלסטיק על פי אנתוני קידיס.

וכאילו שאתם עדיין לא יודעםי, אבל השיר נבחר על ידי הקהל הישראלי כשיר העשור. כבוד. 

4. Otherside

הסינגל השלישי מקליפורניקיישן כובש את המקום שלישי אצלי ברשימה. צלילי הגיטרה שפותחים אותו מצליחים להעביר בי צמרמורת בכל פעם מחדש והמילים של קידיס שוב על המאבקים שלו בהתמכרויות נפלאות כרגיל.

קשה להביע במילים כמה השיר הזה יפה אז אני פשוט אציין את הקליפ הנפלא שלו שבוים על ידי ג'ונתן דייטון וואלרי פאריס שמתאר חלום או סיוט בצורה מופלאה שנראית מדהים על המסך גם אחרי 20 שנה. 

3. Dosed

By the Way הוא "האלבום של פרושיאנה". המלודיות הנוגעות, העיבודים הקסומים וכמויות הרגש הבלתי נגמרות שבו הופכת אותו לאלבום האחרון הבאמת מופלא שהוציאו רד הוט צ'ילי פפרס ולאהוב עלי ביותר באופן אישי.

כמעט על כל שיר ושיר באלבום כתוב בענק "ג'ון פרושיאנטה" כאשר מעל כולם עומד Dosed המדהים. השיר מורכב מארבע תפקידי גיטרה שונים של פרושיאנטה (מה שלא אפשר ללהקה לנגן אותו לייב).

גם בחלקים גדולים מהשירה מצטרף פרושיאנטה לקידיס ויחד הם יוצרים הרמוניה מופלאה ואת אחת הבלדות הכי מרגשות של הלהקה.

2. Under the Bridge

מה אפשר לכתוב על השיר הזה שעוד לא נכתב? ברמה האישית מדובר באחד השירים שגרמו לי להרים גיטרה לראשונה בחיי. קלאסיקה מודרנית שממשיכה להשפיע על מיליוני חובבי מוזיקה מסביב לעולם גם 30 שנה אחרי שיצאה. 

קידיס כתב את השיר על קשיי ההתמודדות שלו עם ההתמכרות לסמים כפואמה אותה הוא סרב לחלוק עם הלהקה. רק כשריק רובין (המפיק המיתולוגי של הפפרס) ראה את הטקסט הוא שיכנע את קידיס לשיר אותו והשאר היסטוריה. 

את קולות המקהלה בשיר מספקות אגב אמא של פרושיאנטה וחברות שלה למקהלת הכנסייה השכונתית כאשר את ההשראה לריף האלמותי שפותח את השיר שאב פרושיאנטה עצמו מהשיר Andy Warhol של דייויד בואי.

1. Soul to Squeeze

לא יאמן שהשיר הזה החל את דרכו כבי-סייד! הוא הוקלט בסשנים של Blood Sugar Sex MagiK ולא מצא את עצמו באלבום אבל כן כבי-סייד לסינגלים Give it Away ו- Under the Bridge.

מזל ששיר כל כך טוב לא יכול היה להעלם מדפי ההיסטוריה ובאוגוסט 1993 הוא סוף סוף זכה בכבוד הראוי לו כשיצא כסינגל רשמי מתוך פס הקול לסרט Coneheads (תופסים ראש).

השיר הפך ללהיט מפתיע עבור הלהקה והגיע למקומות מכובדים במצעדים השונים. מוזיקלית הוא הרבה יותר מופשט ממה שהרגילו אותנו הפלפלים החריפים, מה שמקנה לו הרבה יותר עומק אמוציונלי.

כמו כן, למרות אינספור תפקידי הבס האלמותיים של פלי, דווקא בשיר הקטן הזה הוא נותן מופע יחיד מדהים שסביבבו נבנה כל השיר. פשוט בית ספר לנגינת בס. והמילים? בניגוד לקלילות של הקומית Coneheads, עוסקות דווקא (שוב) בקשיי הגמילה על קידיס מסמים.

יש שירים שאין טעם לנסות לתאר אותן במילים אחרות חוץ מאחת: שלמות.

רוצה תוכן בלעדי לפני כולם?>> יאללה פנק אותי!
רוצה לקרוא עוד>> המועדון גם בפייסבוק!

red-hot-chili-peppers.jpg

moadon-tarbut-24