בין טראומה לתקווה. על The Sunset Tree של The Mountain Goats

מאז שאני אבא טרי, הפכתי להיות הרבה יותר רגיש בכל מה שקשור לילדים. אולי בגלל זה The Sunset Tree, אלבום ההתבגרות הביוגרפי של ג'ון דרניאל על אביו המתעלל, הפך להיות כל כך קרוב לליבי.אולי אוולי זה פשוט בגלל השירים הכל כך כואבים והנפלאים שיש בו. בכל מקרה קבלו אלבום ששווה להכיר.

"האלבום הזה התאפשר בזכות אבי החורג, מייק נונאן (1940-2004), מי יתן והשקט שחמק ממנו בחייו ימצא אותו במותו. האלבום הזה מוקדש לכל הצעירים והצעירות בכל מקום אשר חיים עם אנשים שמתעללים בהם ואלו הם החדשות הטובות: אתם הולכים לצאת מזה בחיים. אתם תחיו בשביל לספר את הסיפור שלכם. לעולם אל תאבדו תקווה".

זה הטקסט שכתוב בחוברת המלווה את The Sunset Tree, אלבומו התשיעי ג'ון דרניאל, המנהיג והאיש עומד שמאחורי ה- The Mountain Goats, ולא, אי אפשר לטעות בנוגע לנושאים בהם הוא עוסק. את האלבום הזה שיצא ב-2005, אני מודה שהכרתי ממש לא מזמן אבל הוא הלך ו"גדל עלי" עם הזמן. גם בגלל שמצאתי את תכניו קרובים אלי בשל היותי אבא טרי וגם בגלל שלעולם לא אבין כיצד הורה, חורג או טבעי, יכול להתאכזר כל כך לילד. לא סתם כיכב האלבום הזה ברשימת 15 האלבומים העצובים ביותר אי פעם של המועדון.

"אני אעבור את השנה הזאת גם אם זה יהרוג אותי…"

שם האלבום, The Sunset Tree ("עץ השקיעה" בתרגום חופשי), נגזר מתוך קטע מספר בשם "דרך כל בשר", המספר על אב המכה את בנו בשל חוסר יכולתו להגות נכון את האות C האנגלית בשיר Come, come, come, Come to the sunset tree. כמו הספר, גם The Sunset Tree הוא אלבום ילדות ביוגרפי, המתאר את התבגרותו של ג'ון דרניאל בצל משפחתו המתפוררת ואביו החורג והמתעלל.

האלבום האקוסטי בעיקרו, פורט על מנעד תחושות ורגשות הנעות בין כעס, פחד, רצון לנקמה, השלמה ולעתים גם קמצוץ של אהבה. דרניאל משרטט בצורה כואבת ואנושית כל כך את סיפור התבגרותו, יחסיו עם אימו ובעיקר יחסיו אביו האלכוהוליסט והמתעלל שנהג להכות אותו לעתים תכופות. רצה או לא, החוויות הללו עיצבו את אישיותו של דרניאל לטוב ולרע.

"אני בסלון צופה בטלוויזיה בזמן שאבי החורג צועק על אמא שלי וזורק כוס זכוכית מעל ראשה בעוד אני רץ למעלה לתפוס מחסה" שר דרניאל ב-Dance Music המקסים שמתאר כיצד הוא היה בורח מאירועי היום יום הקשים לעולם המוזיקה האסקפיסטי והתיאורים הללו ממש לא בלעדיים לשיר הזה בלבד.

הרצון לברוח למקום בו יהיה יותר טוב הוא מוטיב מרכזי באלבום שחוזר גם ב- This Year המרסק שהוא כולו פנטזיית בריחה מהמצוקה היומיומית, "ברחתי ביום שבת בבוקר, לחצתי את הדוושה עד הסוף לכיוון צפון ושמעתי את המנוע שואג. ביתי ההרוס מאחורי, דברים טובים לפני…".

"הולכת להיות מסיבה כשהזאב יגיע הביתה…"

אבל לא רק על בריחה מפנטז דרניאל אלא גם על נקמה. ב- Lion's Teeth מדמה דרניאל את אביו לאריה ואת עצמו לצייד שנכשל במשימתו ועכשיו הוא "הולך להצטער על היום בו הוא נולד". יותר כואב מזה באמת שקשה למצוא.

אבל מעל כולם עומד, Up The Wolves המרטיט והכל כך יפה שכולו גיטרה אקוסטית, מעט קלידים וכינור מופלא ומפחיד בו זמנית. השיר הוא התייחסות ישירה לסיפור התאומים רמוס ורומולוס מהמיתולוגיה היוונית אשר גודלו על ידי זאבים ובסופו של דבר הקימו את רומא. "אני הולך לשחד את הממונים, אני הולך להרוג את כל השופטים, יקח לכם שנים להתאושש מכל הנזק שאסב לכם" שר דרניאל בכאב שמפלח את הלב כלפי כל האנשים שיכלו לעזור לו אבל לא היו שם בזמן אמת.
חובבי "המתים המהלכים" אולי יזהו את השיר מהפרק Still (עונה 4 פרק 12) בסצנה בה דריל ובת' שורפים את בית העץ בו הם שוהים כמטפורה לשרפת עברם והשארתו מאחוריהם, ללא ספק מוטיב שמתכתב היטב עם כל The Sunset Tree.

"יבוא יום ותקומו חופשיים…"

היופי ב- The Sunset Tree הוא שלמרות הכעס, הקושי והרצון לנקמה, התקווה שזורה לכל אורכו. תקווה לעתיד טוב יותר וכמיהה לחופש הם חלקים אינטגרליים בסיפור חייו של דרניאל בדיוק כמו רגעי השפל. "יבוא יום ואתם תרגישו טוב יותר. אתם תקומו חופשיים" הוא מהדהד אל הטקסט הכתוב בחוברת האלבום כאשר בסופו של דבר גם "האהבה תאחוז בידכם ותוביל אתכם…" הוא מעודד בשיר הנקרא בפשטות Love Love Love.

The Sunset Tree הוא אלבום שמראה עד כמה אכזרי יכול להיות העולם כלפי ילדים, אך הוא מוכיח שגם מהמצבים הקשים ביותר אפשר לקום, להתחזק ולהשתקם וזה המסר אותו דרניאל רוצה להעביר, וגם מצליח. הוא עצמו בסופו של דבר התחתן, הביא ילדים, הפך למוזיקאי וגם לסופר מוערך. מה שמוכיח ששום דבר לא ינצח את התקווה גם כשהכל נראה אבוד.

לעוד כתבות, תוכן ומל הפתעות על מוזיקה איכותית אתם מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק!

mountain_goats_sunset_tree_2.jpg

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s